ویدیو توضیح ردیف و گوشه ها

شما سر یک دو راهی مهم هستین و ازش خبر ندارین. توی بخش اینجا دقیقا چه خبره، توضیحات اولیه رو دادیم. اگه اونجا رو ندیدین لطفا اول برین تو اون صفحه چون راجع به کلاس ها اونجا هم توضیح داده شده. راجع به خود ساز هم توضیحاتی تو بخش راهنمایی انتخاب و خرید سه تار داده شده که اونجا رو هم لازمه مطالعه کنین. اینجا قراره یکم بیشتر راجع به شیوه ی آموزش ردیف میرزاعبدالله و حواشی مورد نیاز به صورت شفاهی بگیم و راجع به سبک و شیوه ی تدریسمون توضیح بدیم

خوندن و بررسی این مطلب شاید دقایقی از وقتتونو بگیره ولی در عوض، شاید جلوی سالها وقت تلف کردنتون توی مسیر یادگیری اشتباه رو بگیره.

شما الان سر یک دو راهی خیلی مهم هستین که باید انتخاب کنین به چه شیوه ای دوست دارین موسیقی ایرانی رو فرابگیرین. در حدی باشه که کامل دستگاه هارو بشناسین و بتونین یک نوازنده ی خوب بشین که قابلیت بداهه نوازی در موسیقی ایرانی، دادن جواب آواز، بازسازی و اجرای قطعات قدیمی صرفا با گوش کردنشون و… رو داره یا اینکه یک نفر که صرفا می تونه از روی نت، قطعاتی رو به ساده ترین شکل ممکن اجرا کنه. همین روش در حال حاضر تو اکثر آموزشگاه ها رایجه و هنرجو در ابتدای یادگیری، شدیدا درگیر سختی های نت خونی میشه و فکر میکنه روش اصولی اینه چون صرفا روی کاغذ هست و اگر یادگیری رو کنار نذاره و دلسرد نشه و ادامه بده هم به درک کاملی از دستگاه های موسیقی ایرانی نمیرسه و فقط میتونه قطعاتی رو از روی نت اجرا کنه. هنرجو تو این روش چون تمام گوشه های ردیف رو آموزش نمیبینه مفهوم دستگاه رو کامل درک نمیکنه. مثلا دستگاه ماهور بیشتر از 40 تا گوشه داره که تعداد بسیار کمی ازش توی کتاب آقای ذوالفنون وجود داره. این باعث میشه توی مایه ی دلکش ماهور، ماهور رو با شور قاتی کنه و مایه هایی مثل راک اصلا به گوش هنرجو هم نخوره و وقتی اجرایی از بزرگان موسیقیمون می شنوه متوجه آنالیز دستگاهیش نشه.

معایب یادگیری با استفاده از کتابهای نت رایج در آموزشگاه ها

1- عیب اول این روش جدا از اینکه دشواره و همون اول کار، درگیر سختی های یادگیری نت میشین اینه که دستگاه ها رو نخواهید شناخت.

2- اینکه نواختنتون حالت رباتی خواهد گرفت و دلنشین نمیشه.

3- اینکه جواب آواز نمیتونید بدین. جواب آواز یعنی اینکه خواننده ای در کنار شما به صورت بداهه بخونه و شما با سازتون همراهیش کنین و جواب آوازهاشو با سازتون بدین، فرض کنین تو یه جمعی از موسیقی دان ها هستین و سه تارتون هم همراهتون هست و استاد شجریان هم هستنو میخوان بخونن و ازتون میخوان با سازتون آوازشون رو همراهی کنین. طبیعتا نمیتونین قبل اجرا در گوش استاد شجریان بگین نت چیزایی که قراره بخونینو بدین بهم من بدونم چی قراره بزنم. به من گفتن روش اصولی اینه الان نت اینایی که قراره بداهه بخونین و بذارین جلوم تا بزنم. خب طبیعتا نمیشه چون بداهه در لحظه خلق میشه. یعنی از پیش تعیین نشده ولی با استفاده از دانش عمیق از پیش فراگرفته شده اجرا میشه. در نتیجه گوش شما باید انقدری توی تمرین ها ورزیده شده باشه که بلافاصله که صدای خواننده به شما رسید، متوجه بشین چی داره میخونه و بتونین همونجا همراهیش کنین. یکم که با ردیف موسیقی ایران آشنا شین منظورمونو به خوبی متوجه میشین. برای جواب آواز هم یک دوره آموزشی جداگونه طلبتون.

4- اینکه قادر به بازسازی و نواختن آثار بسیار دلنشین خیلی قدیمی نخواهید بود. باید قدرت درک موسیقایی شما طوری بشه که زمانی که یک فایل موسیقایی خیلی قدیمی رو که با کیفیت ضبط صدایی زیادی هم در دسترس نیست، بتونه به خوبی تشخیصش بده و قادر باشید روی اون فایل تمرین کنین و تکنیک هاش رو صرفا با شنیدن تشخیص بدین و اجرا کنین. دست یافتن به این تمرین خاص خودش رو میطلبه که دوستانی که به شیوه ی شفاهی کار میکنن از همون اول تمرین برای این مهارت رو آغاز میکنن.

5- قادر به بداهه نوازی نخواهید بود قطعا چون شناخت و دانش کافی ازش ندارین.

6- با نت که یاد می گیرین، جلوتر که میرین درسای گذشته فراموشتون میشه و جایی بخواین ساز بزنین تا نتش نباشه نمیتونین و این ینی فاجعه.

توضیح شیوه تدریس ردیف میرزاعبدالله

حالا راه دومو بگم که خیلی هم راحت تر و شیرین تر و اصولی تر هم هست اتفاقا و باعث میشه یک نوازنده ی واقعی شید، علم موسیقی ایرانیو فرا بگیرید و به دستگاهاش مسلط شین، که متاسفانه تعداد کمی از اساتید هم به این شیوه ی اصیل تدریس میکنن. باید ردیف رو به صورت شفاهی و اصولی یاد بگیرید تا بتونید لذت بداهه نوازی اصولی رو چه تو کنسرت و چه تو کنج خلوت تجربه کنید. توی این شیوه شما با استفاده از نت نمی نوازین و آموزش نمیبینین اما با سلفژ هم آشناتون می کنیم تا فکر نکنین چیز خیلی خارق العاده ایه. در مورد این روش لازمه به طور مفصل توضیح بدیم که یکم که کار کنین، بعد از توضیح راجع به مفهوم ردیف و دستگاه ها بیشتر باهاش آشنا میشین. خب حالا برای یادگیری به شیوه ی دوم هم دو راه دارین:

یکی اینکه مدرسینی که تو شهر محل زندگی شما به این شیوه تدریس می کنن رو پیدا کنین و حضوری پیششون آموزش ببینید. یا هم اینکه میتونید از وبسایت ما به همین شیوه ی فوق العاده آموزش ببینین. دو جور میتونین از سایت ما بهره ببرین: یکی اینکه دوره ها رو به ترتیب ببینین و خودتون کار کنین که توصیه نمی کنم چون باید کسی باشه حتما که به طور مرتب اشکالاتتون رو بگیره ومسیر رو براتون روشن کنه. مثل بدنسازی میمونه که اگه تنها توی یک باشگاه تمرین کنین ممکنه اشتباه بزنین و هیچ وقتم متوجه اشتباهتون نشین. روش دوم اینکه دوره اولمون که رایگان هم هست رو ببینین و وقت کلاس هم رزرو کنین. به بعدش چطوری جلو میریم رو سر کلاس براتون کاملا توضیح میدم. مزیتی که این روش داره اینه که کلاس هر هفته انگیزه میشه براتون که تمرین رو مستمر داشته باشین. مثل این میشه که همون ورزش بدنسازی رو قرار بذارین با یکی از دوستان صمیمیتون که با این ورزش هم آشنایی مناسبی داره برین تو روز ها و ساعت های مشخصی. این روش به یادگیری شما نظم می بخشه و باعث میشه آهسته و پیوسته جلو بیاین و اشکالاتتون هم قبل از اینکه براتون عادت بشه رفع میشه.

با کلاساتون میخوام بیام جلو، چیکار کنم دقیقا؟

به قسمت رزرو وقت کلاس برین و از بین وقت های خالی یکی رو انتخاب کنین. اونجا توضیحات کامل راجع به کلاسهامون وجود داره. اگرم مایل بودین فقط مطالب آموزشیمونو ببینینو کلاس شرکت نکنین هم که بخش دوره های آموزشیمون در دسترستون هست.